Czy Polacy lubią pić kawę?

Palarnia Kawy Borne Sulinowo zadzwoń 576 501 701

Zachodniopomorskie

Większość Polaków nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Nawet najbardziej zaspane osoby, niemal z osobnymi oczami, jak po sznurku trafiają do kuchni, aby zaparzyć codzienną porcję życiodajnego napoju. Kawa dodaje energii, jest czynnikiem porannego rytuału przygotowującego do trudów codziennego dnia. Zapewne moglibyśmy obejść się bez kawy. Dopiero… po co?

Palarnia Kawy Pełczyce

 

Krótka historia kawy w Polsce

Kiedy lata temu, bo pod koniec XVII wieku, kawa zagościła na Naszych stołach, była napojem ekskluzywnym. Można stwierdzić, że dosłownie wkroczyła „na salony”, bo przyjmowała się nią wyłącznie bogata elita kraju. Równocześnie większość osób znajdowała ją za dużo szkodliwą. Z czasem jednak kawa zatrzymywała się jaśniejsza i zostawiała swój elitarny charakter, na co spośród pewnością miały wpływ pochodzące z XVIII wieku kawiarnie. Dalsze dzieje popularności kawy poruszały się prostym do przewidzenia torem – wstęp do niej istniał jeszcze lepszy, dostępność gatunków wciąż poszerzana, a poprzez to spożycie kawy jeszcze większe. Zmiany z pewnych powodów nastąpiły w poziomie I Wojny Światowej, w międzywojniu znowu kawa znowu powróciła do łask, aby w sezonie drugiego światowego konfliktu stawać się produktem całkowicie deficytowym. Wielki come back nastąpił w latach PRLu, kiedy picie kawy na stałe dostało w styl niemal każdym Polakom. Bez niej nie mogły pracować biura, pracownie, nawet pokoje nauczycielskie w szkołach. Najsilniejsze klasy były szmuglowane i dostarczane spod lady lub kupowane w Pewexie, posiadały i jedną spośród najbardziej docenianych form łapówek.

zamów kuriera Expres poczta

 

Kawa we dzisiejszej Polsce

W terminach współczesnych Polacy nie muszą już zabiegać o kawę jak o niedostępny towar luksusowy. Oczywiście są gatunki kawy kilka czy dużo cenione, a prawdziwi kawosze posiadają nie tylko swoje bliskie marki, lecz i techniki parzenia. Specjalistami w współczesnej sferze są oczywiście bariści, dla których wykonywanie kawy toż nie tylko zawód, a często również sztuka jedyna w sobie. Chociaż we swej kuchni musimy radzić sobie sami, a każdy spośród nas prowadzi to coś inaczej.

Palarnia Kawy Pełczyce

Jak parzą kawę Polacy?

W najzwyklejszym wydaniu parzenie kawy w własnej kuchni polega na zalaniu jej wrzątkiem z czajnika. Niektórzy kupują kawy ziarniste, które następnie samodzielnie mielą, inni grają na materiały najłatwiejsze do wykonania – kawy parzone lub rozpuszczalne. Kawa sypana lub same rozpuszczalna jest oceniana tak toż, a potem wzbogacana mało skomplikowanymi dodatkami w perspektyw cukru i mleka. Co znacznie wyrafinowane osoby zalewają kawę rozpuszczalną wodą gorącą, choć nie wrzącą, niektóre podgrzewają mleko przed dołączeniem do kawy, inne dodają cynamonu, wanilii czy kardamonu.

Palarnia Kawy Pełczyce

Znaczniejszy poziom wprowadzenia w parzeniu kawy to kawiarki, czyli urządzenia, a raczej garnuszki – aluminiowe lub stalowe – dostarczające do parzenia kawy metodą ciśnieniową. Kawę w kawiarce montuje się na stałej kuchence, nie jest wówczas narzędzie elektryczne. Trzeba przyznać, że napój zrobiony w kawiarce jest naprawdę pierwszy w stylu.

Palarnia Kawy Pełczyce

Jednak znacznie najskuteczniejszym sposobem parzenia kawy, na który jeszcze częściej określają się Polacy, jest użycie ekspresu. Ekspresy do kawy były obecnie zresztą popularne także w terminach PRL-u jednak trzeba przyznać, że z nowej pory dużo się zmieniły – pod jakimś względem.

Palarnia Kawy Pełczyce

Kawa z ekspresu, niezależnie z jego rodzaju, zawsze przewyższa jakością kawę parzoną na szybko wrzątkiem z czajnika. Z zmianie w niezgodzie z kawiarką wygrywa prostotą obsługi, a także zdecydowanie większymi możliwościami, bo nawet najprostsze modele oferują mnogość opcji, przy czym nie odnoszą się one tylko do wyboru między latte, espresso a cappuccino. W walkę wchodzi regulacja mocy kawy, temperatury parzenia, mielenie ziarnistej kawy i mnóstwo innych niuansów, na jakie warto zwrócić uwagę, robiąc zakupu. Obecnie cena ekspresów nie ma również wielkiego koszcie dla przeciętnego Polaka, natomiast inwestycja w dobry ekspres do kawy zda się w formy codziennej satysfakcji z picia doskonałego napoju.

Palarnia Kawy Pełczyce

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments